Tokatlı seçmenler yerel seçimde hangi nedenlerle, hangi başkan adayına oy verecekler? (2)

19.03.2024
516
Okuma Süresi: 11 dakika
A+
A-

Dün kaldığımız yerden devam edelim.

Seçmene Tokatlı olmayan Trabzonlu aday dayatmaları bir yana, negatif ve tam algıya uygun olmayan bir kampanya yürütmeye çalışarak, Tokatlı olmayan ithal aday için oy istiyorlar.

Elbette bizden izin alacak değiller. Diledikleri gibi davranabilirler!

Lakin biz de sormadan edemiyoruz!

MHP’nin paylaşımlarından öğreniyoruz.  “Tokat’ta değişime 33 gün kalmış! Hangi değişime? Tokatlı olmayan Trabzonlu bir ithal adayın, sanki emir kulu imişler gibi Tokatlılara dayatılmasına mı? Bundan ala “değişim” olur mu? Her dem milliyetçilikten bahsedenlerin, sanki Tokat’ta liyakatli adam yokmuş gibi Tokatlılara Tokatlı olmayan Trabzonlu ithal başkan adayı dayatmaları kendi adlarına en büyük değişim sayılmaz mı?

Bu yetmezmiş gibi, bir paylaşımlarında da, Başkan Eyüp Eroğlu’nun açık hava görsellerinde  “Vaad değil icraat” paylaşımına, “Reklam değil icraat” diye gönderme yapmışlar. Sanırsınız ki bugüne kadar Tokat’ta çok icraat yapmışlar da reklamlarını yapmaya tenezzül etmemişler. Bu sloganı Sayın Eyüp Eroğlu yeni dönem projelerini açıklarken kullansa hakkıdır. Gerçi asılan Billboardlarda Başkan Sayın Eyüp Eroğlu “İcraat Böyle Olur” ve “Gerçek İcraat” başlıklı iki Billboardla yanıt vermiş. Sayın Eroğlu ılımlı bir seçim kampanyası yürütüyor. Yoksa çıkıp “10 yıldır yaptıklarımız ortada, başkaları gibi Trabzon’ dan  gelip ahkam kesmiyor, reklam yapmıyoruz, icraat yapıyoruz” dese kim ne diyebilir?

Böyle bir sloganı kim bulmuş bilmem ama Tokat özelinde içerik üretimi öyle “salla gitsin” türünden bir iş değildir. Genel sloganlar bazı yörelerde tutmaz. Seçmenler beğenir ya da beğenmez, takdir eder ya da etmez ama 10 yılda 124 çalışma yapan ve bu anlamda hakkını teslim edelim; başarılı olan bir başkan adayı için bilgi temelli başka kanıtlar üretemeyip,  bu tip karşı göndermeler yapmak bağışlasınlar ama zekâ ürünü değildir.

“Atalarımız yiğidi öldür hakkını yeme” demişler. Bu söz, bir kişiyi eleştirirken veya kınarken dahi onun hak ettiği değerin ve hakkının verilmesi gerektiğini vurgular. Bir kişi hakkında olumsuz konuşulurken dahi, o kişinin gerçekten sahip olduğu olumlu yönler ve haklar göz ardı edilmemelidir.

İşte bu sözden hareketle şunu söylemeliyim ki, Sayın Eyüp Eroğlu başarılı bir belediye başkanıdır. “Ölçüsü nedir?” derseniz; başarı önceden belirlenen hedeflerle, gerçekleştirilen hedefler arasındaki anlamlı ve pozitif farktır. Eğer bir belediye başkanı söz verdiği 139 çalışmanın % 89’unu, yani 124 adedini gerçekleştirmişse, bunun adı dünyanın her yerinde “başarıdır.

***

MHP’nin Trabzonlu ithal Başkan Adayı bir esnaf gezisinde diyor ki, “En büyük sorunumuz kentsel dönüşüm, deprem. Koyduk onu, en önemlisi bak ama. Bu trafikten bile önemli. Giden canı geri getirebiliyor musun? Trafiği düzeltirsin. Ama anan, baban, kardeşin, sen ölünce kim getirecek seni. Hayat bitiyor abi” diyor. Belagati iyi de kentsel dönüşümü nasıl, nerede, ne kadar sürede, hangi yöntem ve kaynakla yapacağını söylemiyor. Tokat trafiğine getireceği muhteşem çözüm önerisini ise hiç duymadık. Bu sözlerinden anlaşılıyor ki, Trabzonlu ithal başkan adayı dersine iyi çalışmamış.

Çalışsaydı, Başkan Sayın Eyüp Eroğlu’nun 3 Ekim 2023’ de, Dedeman’da düzenlediği geniş katılımlı toplantıda bugüne kadar yaptığı ve 2024 de yapacağını ifade ettiği kentsel dönüşüm çalışmalarıyla, kentsel dönüşüm odaklı imar planı çalışmalarından haberi olur, hiç değilse ettiği kelamların altını doldururdu.

Diğer bilmedikleri ya da bilip de tescilli kekemeleri oynadıkları bir husus da Sayın Eyüp Eroğlu’nun kentsel dönüşüm çalışmalarının yeni olmadığıdır. Sayın Eroğlu geçtiğimiz dönem, 2.305 bağımsız bölümü yıkıp, 8.320 bağımsız bölümün yapılmasını sağlayan bir başkandır. Bilmeyenlere ve okurlara duyurayım. Sayın Eroğlu, ta 2014 yılında başladığı Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili kentsel dönüşüm çalışması için tam 10 yıldır uğraşmaktadır. Yani bu işler lafla yürümüyor!

Trabzonlu ithal aday, bu eksikliğini Sayın Eroğlu’nun 6 Şubat 2024’de Dedeman’da yaptığı proje tanıtım (lansman) toplantısında anlattıklarını dinleyerek doldurur mu, doldurursa etkili olur mu bilemem.

Bilemediğim bir başka husus da, MHP’nin Tokat’ta yaşamayan bir Trabzonlunun başkan adayı olarak gösterilmesini neden tercih ettiği, ne tür siyasi sonuçlar elde etmeyi düşündüğü ve ne umduklarıdır.  Ancak genel merkezlerin ve genel merkezlerin yerel kurmaylarının, gösterilen başkan adaylarının nitelikleri ne olursa olsun,  seçmenin mensup olduğu ideolojisine ya da partisine göre oy verecekleri zannıyla hareket etmeleri büyük bir yanılgıdır.

Bir not olarak şunu da anımsatayım. 2014 seçiminden önce Sayın Adnan Çiçek aleyhinde ortaya çıkan memnuniyetsizlik ve negatif kampanya AKP’nin yeni bir adayı; Sayın Eyüp Eroğlu’nu çıkarmasıyla giderilmiş ve Eyüp Bey başkan seçilmişti. Ancak bu seçimlerde Sayın Eroğlu aleyhinde yürütülecek negatif bir kampanya Tokat’ta çalışmaz. Çünkü seçmenler sanıldığının tersine yerel seçimlerde başkan adayının hangi partiye mensup olduğundan çok, uzun vadede şehrin gelişimine ne tür katkılar sunduğu ve sunabileceği ile ilgililer.

Kaldı ki, çok daha iyisini yapacaklar varsa, önce yerel olmalıdır. Sonra da bizleri hamasetle değil, altını doldurdukları, ayakları yere basan projeleriyle ikna etmeye çalışmalıdırlar.

***

Bir de şu var. Tokatla hiç ilgisi, alakası olmayan, Tokat’ta doğup büyümeyen,  Tokat’ı ve insanını tanımayan, nasıl bir insan olduğu ile ilgili bilgimizin olmadığı Trabzonlu bir insana sırf Tokat’ta görev yapan bir valinin oğlu diye oy verip, şehrimizin ve insanımızın gelişimini neden tehlikeye atalım? Bu Tokat’ı ve Tokatlıyı düşünen bir insanın yerel seçimde sergileyeceği “yerel” bir davranış değildir.

Sayın Eyüp Eroğlu’nu ve yaptığı çalışmaları beğenmeyen Tokatlılar varsa ve oylarını başka bir adaya vermeyi düşünüyorlarsa adresleri mutlaka “Tokatlı yerel bir aday” olmalıdır, Trabzonlu ithal bir aday değil?

Tokatlı seçmenler bir tehlikenin farkına varmalıdırlar. Tokatlı olmayan, Tokat’ta yaşamayan, Tokat’ı bilmeyen birisinin belediye başkan adayı olarak gösterilmesine duyarsız kalanlar ve olmaz ama oy verip Tokat’a belediye başkanı olmasına katkıda bulunanlar, bu sonucun gelecekteki yabancı istilasının ayak sesleri olduğunu da akıllarından çıkarmamalıdırlar. Tokatlılar, çeşitli sebepler ileri sürerek,  bu kapının bir kez açılmasına izin verir, ses çıkarmazlarsa her daim ayazda kalır, adam yerine bile konulmazlar. Unutulmamalıdır ki, kendini düşünmeyeni eloğlu hiç düşünmez.

Özetlersem, yerel seçimlerde ben yerelden ve ayakları yere sağlam basan adaylardan yanayım! Sayın Eyüp Eroğlu’nu altını dolduramadıkları boş, bilgi temelsiz, ayakları yere basmayan hamasi konuşmalar ve genel geçer cümlelerle yıpratmaya çalışan, Eyüp Bey hakkında 10 yıldır eleştirel tek söz etmemiş, memleketin sorunlarıyla ilgili bir tek sözüne tanık olmadığım, tanımadığım, bu memleketle aidiyet bağı olmayan, seçim bittiğinde yolda sokakta görmeyeceğim, adları anılmayacak olan, genel merkezler tarafından seçmene dayatılan ithal adaylara, nitelikleri, vaatleri, düşünsel alanları ve partileri ne olursa olsun şahsen benden ve ailemden oy filan yok!

Seçmenlerini refaha kavuşturmak için üzerine düşeni yapmayıp,  seçmenlerine Tokatlı olmayan ithal adaylar dayatıp, bundan hiç söz etmeyip, bunun yerine hamasi nutuklarla gün öldürenler ve kendileri gibi düşünmeyenlerin savunucu rollerini terk edip, kendilerini koşulsuz desteklemesini ya da sessiz kalmalarını isteyip bekleyenler ve bunu da seçmene normalmiş gibi gösterenler er geç tarihin tozlu sayfalarında kalacak ve hayırla “yad” edilmeyeceklerdir.

Şimdilerde Reşadiye’den belediye başkan adayı olan gazeteci üstadımızın sözüdür; “SANDIGA, KİMLİK İLE BERABER, MANTIK VE VİJDANINIZI DA GÖTÜRÜN”

Hem bilinsin, hem de seçmenler düşünsün istedim!

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.