Alevi yurttaşlarımız ve düşünceleri alınmayan İyi Partililer kime oy verecekler?

05.05.2023
645
Okuma Süresi: 13 dakika
A+
A-

Seçim çalışmaları başladığından bu yana,  İyi Parti tabanında tepkiye ve seçmen kopuşlarına neden olduğu anlaşılan aday listesinde yer alan bazı Tokat İyi Parti milletvekili adaylarının ağırlıklı olarak Sünni köyleri değil de, Alevi köylerini gezdikleri bilgisi geliyor.

Kemal Kılıçdaroğlu ’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına sıcak bakmayıp anlaşmazlık (maraza) çıkaran, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu isimleriyle razı edilen İyi Parti’nin bugün Tokat’ta Alevi oyları ve “artık oylardan” medet umması çok düşündürücüdür. Ve kanımca Tokat’taki İyi Partili kimi seçmen tarafından onay görmeyen İyi Parti Tokat milletvekili aday listesinin sonucudur.

Bu durum normalmiş gibi görünse de, bir zamanlar Tokat’taki Millet İttifakı’na dâhil diğer partilerin hazır bulunduğu toplantıda dile getirilen  “ortak liste ile seçime girilmesi” konusuna sıcak bakmayan İyi Parti’nin, şimdilerde 1. sıra milletvekili adayı aracılığı ile CHP’nin Tokat’taki kurmaylarıyla toplantı yapması da akla çeşitli sorular getiriyor.

Gelen bilgiler, İyi Parti Milletvekili 1. sıra adayının kendi genel durumunu görmezden gelerek ve CHP’nin ikinci vekili çıkarmasının zor olduğunu ifade / ima ederek, bu nedenle de “artık oyların” diğer partilere gitmesini önlemek için CHP’nin İyi Parti’yi desteklemesini önerdiği / istediği yönünde.

Yapılan toplantıda bulunan CHP kurmaylarının, bu isteğe / öneriye olumlu yanıt vermediği, genel seçimde Tokat CHP için başarı ölçüsünün +bir vekil çıkarmak olduğunu ifade ettikleri de gelen bilgiler arasında.

Gerçekten öyle! Önümüzdeki genel seçimde Tokat CHP için başarının ölçüsü +bir vekil çıkarmaktır. Yapılan son kamuoyu araştırmaları da CHP’nin Tokat’ta ikinci vekil çıkarma şansının çok yüksek olduğuna işaret etmektedir.

Anlaşılıyor ki, İyi Partili adayların Alevi köylerini ziyaret etmeleri, CHP’nin ikinci vekili çıkarmasının zor olduğunu ileri sürerek kendilerine destek verilmesini istemeleri / önermeleri CHP’nin yerel kurmaylarında karşılığını bulmamış.

Bu bağlamda söylenebilir ki, Tokat CHP’ye düşen katırkuyruğu gibi ilerlemeden kalmak değil, Tokat’tan 2 nci vekili çıkarmak için önce kendi seçmenine sahip çıkmak, daha sonra da diğer partili seçmenlere ve kararsızlara ulaşmak, onların CHP’ye “neden oy vermeleri gerektiğini” anlatmaktır.

Peki, CHP kurmayları Tokat’tan 2 nci vekil çıkarma haklarından vaz geçecek, el mi çekecekler?

Kimsenin dalgasına taş atmak, işlerini bozmak ve keyiflerini kaçırmak istemem. Ancak ulaştığım bilgiler Tokat CHP kurmaylarının, vekil adaylarının, CHP’li seçmenlerin ve bir şekilde CHP’ye oy vermeyi düşünen seçmenlerin Tokat’tan 2 vekil çıkarma fırsatını değerlendirmek için azami çabayı gösterdikleri yönündedir.

Kişisel düşüncem, İyi Parti’nin 1. sıra adayı başta olmak üzere diğer adaylar, istenmeyen yeni bir durumla karşılaşıp fenersiz yakalandıkları için, CHP kurmaylarıyla toplantı yapıp, neden oldukları olayların sebep ve sonuçları üzerinden kendilerince soyut bir takım düşünceler ileri sürerek felsefe yapmaya çalışmışlar.

Peki, Tokat CHP kurmayları bu felsefelere inanıp, eski hayratı da berbat eder, CHP’yi Tokat’ta daha iyi bir duruma sokmaları gerekirken, büsbütün bozarlar mı?

Sanmıyorum! Umarız ve dileriz Tokat CHP kurmayları başta olmak üzere CHP’ye oy vermeyi düşünen yurttaşlarımızla, Alevi yurttaşlarımız da faka basmaz, aldatılmaz ve tuzağa düşmezler.

***

İyi Partili seçmenler milletvekili seçimlerinde ne yaparlar, temayülü / ön seçimi iptal eden genel merkezdeki parti elitlerinin hazırladığı aday listesini kabullenip oy verirler mi yoksa tepki gösterip başka partilere mi yönelirler bilemem.

Ama CHP’li seçmenler armudun sapı, üzümün çöpü demeden ve Sayın Meral Akşener’in “Bir oy Kemal Kılıçdaroğlu ’na, bir oy İyi Parti’ye” şeklindeki sloganını, “Bir Oy Kemal’e, bir oy CHP’ye” şekline dönüştürmelidirler.

Çünkü bu seçimler aynı zamanda Meclis’te en çok sayıda milletvekili çıkarma seçimleridir. Özellikle CHP’li seçmenler günü gelip de Meclis’teki CHP’li vekillerin yeterli vekil sayısına ulaşamadıklarını gördüklerinde arpacı kumrusu gibi ne yapacaklarını derin derin düşünmek zorunda kalmalarını önlemek için, akılcı davranarak, şu an oy alma kapasitesi en yüksek partiye, CHP’ye oy vermeyi düşünmelidirler. Aksine davranmak akıl dışı bir davranış olur ve gelecekte üzüntü ve sıkıntı verici olaylarla karşılaşma olasılığını artırır.

Bu bağlamda CHP’li seçmenler ve özellikle CHP’li Alevi seçmenler akıntıya kapılmadan, akıllarına yelken indirmeden, düşünceli davranarak “ar yılı değil, kar yılı” düşüncesiyle kendilerine yaklaşan ve nalıncı keseri gibi hep kendine yontmaya çalışan diğer partili adaylara mesafeli yaklaşmaları gerekir.

***

Bu arada İyi Partili adayların dışarıya vuramadıkları, açıklayamadıkları, siyasi etiğe uymayan ve belgesi olan bir başka olaydan bahsedeyim de seçmenler siyasetin geldiği noktayı ve adaylarını daha iyi anlayabilsinler. Bu olay aynı zamanda İyi Parti Genel Merkezi’nce yapılan milletvekili aday listesinin, aday adaylarınca da kabul görmediğinin bir işaretidir.

Listelerin şekillenmeye başladığı sıralarda, henüz milletvekili aday adayı olan Sayın Murat Toycan Selçuk İyi Parti Genel Merkezi’ne verilmek üzere “İlgili Makama” başlıklı bir yazının hazırlanmasını sağlayarak, Sayın Fatih Demirkol’un adaylığının partiye tamiri imkânsız zararlar vereceği kanaatinde olduklarını belirterek, Fatih Demirkol’un adaylığının olduğu bir listede yer almak istemediklerini, imzacı aday adaylarının Fatih Demirkol’un olmadığı bir listede sıralamanın ne olduğuna bakılmaksızın partileri için var güçleriyle çalışacaklarını beyan ediyor ve bu yazının altına imzasını atıyor.

Bana birkaç kanaldan iletildiğine göre, bu yazının hazırlandığından Sayın Fatih Demirkol’un haberi oluyor. Fatih Demirkol Murat Toycan Selçuk’la özel bir görüşme yapıyor ve bu yazının genel merkez makamına verilmesi engelleniyor. Ve listeler açıklandığında, “Fatih Demirkol’un adaylığının olduğu bir listede yer almak istemediğini” belirten Murat Toycan Selçuk 2. sıra milletvekili adayı oluyor.

Bunları siyasetin geldiği noktayı vurgulamak ve siyasi etiğe uymayan bu gelişmeyi kendileri için bir fırsata dönüştürmeye çalışanları göstermek için yazdım. Bunun adı da “siyaseti bilmek” oluyor!

Erbaalıların da şunu çok iyi bilmeleri ve yanılgıya düşmemeleri gerekmektedir.

Sayın Murat Toycan Selçuk seçilecek bir sıradan aday gösterilmemiştir. Listenin birinci sırasındaki milletvekili adayının seçilmesinin bile zora girdiği bir süreçte Sayın Murat Toycan Selçuk’un ikinci sıradan seçilmesi olası değildir. Murat Toycan Selçuk bu listede, teşbihte hata olmaz,  “atlama taşı” olarak yer almıştır. Ve hazırladığı yazıya rağmen bunu neden kabul ettiği de kendisinin yanıtlaması gereken bir konudur.

Sayın Murat Toycan Selçuk’un ikinci sıradan seçilemeyeceğinin bir göstergesi de, Tokat İyi Parti birinci sıra adayının seçilebilmek için CHP’nin artık oylarına ihtiyaç duymasıdır. Şu yaman çelişkiye bakar mısınız? Ortak liste ile seçime girilmesi konusu sorulduğunda uygun görmeyip, “CHP için oy mu isteyeceğiz?” diyen parti şimdi CHP’lilerden oy istiyor. Birinci sıradan vekil çıkma olasılığını çok zayıf görüp CHP’nin artık oylarına ihtiyaç duyanlar, ikinci sıradan İyi Parti’nin adayı olan Murat Toycan Selçuk’un, Erbaa’da da tarih yazmasını bekliyor. Kim için? Herhalde Murat Toycan Selçuk için değil!

Murat Toycan Selçuk’la ilgili dikkatimi çeken diğer bir husus da, İyi Parti’nin açık hava reklamlarıdır.

Şöyle ki; CHP’nin Tokat merkez, Niksar, Turhal ve Erbaa’daki açık hava reklamlarında (Billboard ve raketlerde) CHP 1. sıra adayı Sayın Kadim Durmaz ile 2. sıra milletvekili adayı Sayın Duran Kum’un, fotoğrafları yan yana kullanılmıştır. Keza, CHP 1. sıra adayı Sayın Kadim Durmaz ile üçüncü sıra adayı Sayın Ayhan Karabekiroğlu’nun, dördüncü sıra adayı Sayın Mehmet Ali Kocaoğlu ve beşinci sıra adayı Sayın Cem Çıtak’ın fotoğrafları birlikte yer alıyor. Hatta bu beş vekil adayının birlikte yer aldığı afişleri de görmek mümkün. Aynı durumu AKP için de söylemek mümkün.

Diğer ilçelerde durum nedir bilmiyorum ama Tokat Merkez’deki Billboard ve raketlerde İyi Parti 1. sıra adayı Sayın Fatih Demirkol’dan başka tek bir vekil adayının afişi yok. Acaba niye ki?

Bir de şu var. CHP’nin ikinci vekili çıkaramayacağından dem vurup, oy isteyen İyi Parti adayı aslında bu girişimiyle, CHP’nin seçilme olasılığı kendisine göre daha yüksek olan ikinci sıra milletvekilini de görmezden geliyor, küçümsemiş olmuyor mu? Bunun yanıtını da aklıselim okurlara ve CHP ikinci sıra milletvekili adayı Sayın Duran Kum’a bırakıyorum.

***

Daha öncede yazmıştım, bir kez daha yazayım

Ne denli gerçekleşir bilemem ancak CHP bu genel seçimlerde Tokat’tan iki milletvekili çıkarmaya en yakın partidir. Üstelik bunu da İyi Parti’nin aday listesinden hiç memnun olmayanlarla, 21 yıldır bir dayatmaya maruz bırakılan sessiz çoğunluğun oylarıyla yaparsa hiç sürpriz olmayacaktır.

Bu işler seçmeni, İyi Partili üyeleri, teşkilatları hiç dikkate almayıp, yok sayıp, sonra da “Tarih Yazmak Sizinle Mümkün” gazıyla yürümüyor.

Yaptığım görüşmeler sonucu edindiğim düşüncem şudur ki, İyi Parti listesinin bugün sıkıntı yaşamasının temel sebebi; Merkez İlçe Başkanlığı ile İl Başkanlığının İyi Parti’nin genel çıkarlarına uygun olarak değil, birkaç kişinin çıkarlarına uygun şekilde yapılanmasından ve parti egemenlerinin de buna göz yummasından kaynaklanmaktadır.

Son söz: İyi Parti’nin CHP oylarını hedef alması ne kadar doğalsa, CHP’nin de İyi Parti dâhil, tüm seçmenlerin oylarına talip olması o kadar doğaldır ve Millet İttifakı ruhu buna engel değildir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.